Ametist taşının özellikleri

11.01.2014 tarihinde yayınlandı. 52958 kez görüntülendi.

Ametist taşının özellikleri nedir? Ametist taşının kullanım alanları nelerdir? Ametist taşının oluşumu nasıldır? Ametist taşının sahtesi nasıl anlaşılır? gibi soruların yanıtını bulabilmek için sizler için hazırladığımız bu makalemizi okuyunuz.

Ametist özellik bakımından en güçlü taşlardan biridir.

Ametist taşının özellikleri;

Ametist taşı ABD nin bir çok yerinde bulunan bir taştır.Ancak ABDde bulunan bu taş mücevher yapılacak kadar değerli ve kaliteli olmadığından mücevher yapımında kullanılmamaktadır. Ametist taşının tatlı bir mor rengi vardır bu rengini ametist taşı 20. Yüzyılda aldığı tespit edilmiştir. 2005 yılında yapılan bir çalışma sonucunda ametist taşının renginin organik bir kaynağa bağlı olduğu tespit edilmiştir. Brezilya,Uruguay,Bolivya,Arjantin,Zambiya,Namibya ve diğer Afrika ülkelerinden çıkarılmaktadır. Ametist taşının en kalitelisi Hindistan ve Brezilyada çıkarılan ametist taşıdır.Ülkemizde de ametist taşı çıkarılmaktatır.Ametist taşı ülkemizde  Balıkesir, Erzincan, Kütahya  ve Ordu illerinde çıkarılmaktatır.

Ametist taşının oluşumu;

Ametist taşı fosillerin yüzyıllar sonucu dönüşümüyle oluşan içinde organik maddeler bulunduran sert yapılı mor renkli bir taştır. Ametist taşı sert yapılı ancak yüksek ısılara dayanıksız bir taştır. Ametist taşı yüksek ısıya maruz kaldığında verilen ısının derecesine göre içindeki organik maddeler ve minarelere bağlı olarak sarı, kahce rengi vb farklı renklere dönüşebilen bir taştır.

Ametist taşının kullanım alanları;

Ametist taşının bir çok kullanım alanı mevcuttur. Bunlar mücevherat çeşiti olarak takı olarak bileklik,yüzük,kolye,kolye ucu,küpe ve tesbih gibi birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu kullanımların yanı sıra ametist taşı işlenmemiş şekildede televizyon ,bilgisayar yanına koyularak bu cihazların zararlarını azaltması için kullanılmaktatır. Ayrıca ametist taşı ofislerde olsun, evlerde olsun bir çok ortamda bulundurularak ametist taşının ortamdaki zararlı ışınları çekmesi negatif elektiriği pozitif elektriğe dönüştürüp pozitif bir ortam oluşturması için kullanılmaktatır.Ametist taşı uykuda rahatlık vermesi özelliğinden dolayı bir çok yatak firması ametist taşından ametist terapi yatakları yapmaktatır.Yani ametist taşının kullanımı bir çok alanda olmaktatır.

Ametist taşının sahtesi nasıl anlaşılır;

Ametist taşının sahtesi genellikle ürün eline alındığında görünümünden anlaşılmaktatır.Bu şekilde anlaşılmıyorsa basit birkaç yöntemle anlaşılabilir. Ametist ve bir çok taşta olduğu gibi imitasyon ürünler piyasada çok sayıda bulunmaktatır.Bu imitasyon ürünler genellikle ucuz taşların tabiricahise kaldırım taşlarını ,benzetilen değerli taşların renklerine boyanarak yapılmaktatır. Bu ürünler genellikle dış boyaları benzetilen değerli taşın renginde olup iç kısımları kendi rengini yansıtmaktır.Bunu ürüne dışarıdan bakarak göremiyorsak taşı küçük bir kısmını kırarak yada bileklik veya tesbihse bir tanesini kırarak içiyle dışının uyumunu anlaya biliriz. Ancak bu kırma işleminden önce taşı çakmakla yakın, bazı imitasyon ürünler daha kalitesiz oluyor ucuz taşların tozları boyanıp pireslenmeyip sadece dışı boyanıyor ve çakmakla ısıtıldığında boyasının yanarak ucuz taşının kendi renginin kaldığını göreceksiniz. Ancak ısıtma işlemini fazla abartıp yüksek ısılarla yapmayın çünkü ametist taşı gibi bazı taşlar yüksek ısılara maruz kaldığında renkleri değişir. Bu işlemlerin hepsini deneyip ürünün içinin dışının renginin aynı olduğunu görürseniz bu ürün büyük ihtimal orjinaldir. Ancak ucuz taşın tozlarıyla boyanıp sonra pireslenmişsede içinin dışının rengi aynı olur yada ısıda boyası akmaya bilir bu tür ürünler kaliteli imitasyon üründür yani tozlarıyla boyanmıştır. Eğer bu denemeleri yapıpta anlayamadıysanız en garanti olarak üniversitelerinde biyo enerji bölümleri yada arkeoloji bölümlerinde test yaptırılarak anlayabilirsiniz. Genellikle taşın orijinalliği bu basit yöntemlerle anlaşılmaktatır. Siz ürünleri alırken güvenilir sitelerden ve orjinallik iade garantisi veren firmalardan alın.

        Doğal taşların faydaları vardır. İnsan oğlu bu, doğal taşların etkilerini dünyada var olduğundan beri kullanmıştır. Öncelikle şunu belirtmeliyim her şeyin başında inanç gelmektetir. Her konuda fayda görmek istiyorsanız o iş hakkında inançlı olmalısınız. Eğer doğal taşların etkileri hakkında olumsuz düşünceniz varsa bir taş parçasımı bana iyi gelecek diye düşünürseniz o küçümsediğiniz şeyin faydasını göremezsiniz. Bu taşları kullanmaya başladığınızda inşallah bu taş benim bu hastalığıma iyi gelecek diye kullanacaksınız sadece taş olarak değil hertürlü kullandığınız şifa kaynaklarınıda aynı düşünceyle kullanacaksınız ve inşallah faydasını bulacaksınız. Ancak şunuda belirtelim bu doğal taşlar sihirli bir değnek değildir taşı kullandınız bu hastalığınız kesin geçecek diye beklememek gerekir. Çünki hiçbir hastalığın çözümü kesin değildir hep olmama ihtimali vardır. Örnek vericek olursak kanser tedavisi gören herkez kemo terapiye girer. Kanser haslarının tedavisi kemo terapiyle ve çeşitli ilaçlarla yapılır ancak herkez kesin olarak kurtulmaz kimisi için yapılan bu tedavi olumlu olur ve hastalıktan kurtulur şifa bulur, kimisi ise şifa bulamaz. Rabbimiz bir derde bin derman verdik buyurmaktatır. Az önceki örnekte de belirttiğimiz gibi kurtulan kişinin dermanı o tedavi olmuştur kurtulamayanın ise dermanı başka tedavilerdedir. Şifa allahtantır. Taşların faydaları bilimsel olarak bilindiği ve tedavilerde kullanıldığı gibi dinimizde de bazı taşlara işaret edilmiştir. Bu taşlar rahman suresinde bahsi geçen zümrüt ve mercan taşı cennet taşı olarak geçer rabbimiz cenneti bu taşlarla süslediğini belirtir. Akik taşı ve turkuaz hadislerde övülen bir taştır. Özellikle akik taşını peygamber efendimiz bizzat kullanmış ve ümmetine de tavsiye etmiştir. Akik taşı kullanmak sünnettir. (Bu taşlarla ilgili bazı hadisleri islamda akik taşı makalemizden okuyabilirsiniz.) Kısacası doğal taşlar şifa vesilesidir faydaları vardır bu bir gerçektir ancak herkeze iyi gelecek sihirli bir değnek  gibi herkezi hemen iyi edecek diye bir şeyde yoktur. Bu taşlardan şifa bulan insan çoktur şifa bulamayanlarda çoktur. Bizim kul olarak görevimiz rabbimizin bize sunduğu şifa kaynaklarını deneyerek bize iyi gelecek şifa kaynağını bulmaktır. Tedbirimizi alalım ondan sonra tevekkul edelim. İnşallah herkez hastalıklarının şifasını en kısa zamanda ve kolay şekilde bulur.

Aradığınız soruların yanıtını bu makalemizde bulamadıysanız yorum olarak sorunuzu sorabilirsiniz .

AMETİST TAŞI ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Kategoriler : Taşlardaki şifa
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...